Balatonederics, Afrika Múzeum, ahol a híres vadász özvegye vezeti a múzeumot, a hozzá tartozó állatkertet és gazdaságot. Nem láttuk az idős hölgyet, a teremőr mesélte, hogy ott is lakik, kézben tartja, fejleszti a birtokot, amit még férje hozott létre.
Megtudjuk, hogy a rendkívül kalandos életű vadászról Tanzániában tavat neveztek el, azon a területen, amit egykor ő igazgatott. Több évtizednyi távollét után végleg hazatér,1984-ben visszavásárolja a helyi termelő szövetkezettől a régi családi fészket, a lepusztult kúriát, Afrika Múzeummá varázsolja, élő vadállatokkal népesíti be a birtokot, gyakorlatilag egy afrikai vadasparkot hoz létre, majd hazai vadállatokkal is bővíti, idehozatja trófeagyűjteményének színe-javát. Ezt láthatja, aki ide eljön.
Viszontagságokban, kalandokban bővelkedő életéről második felesége Beretz Katalin könyvet írt:
Hazai elismerés a múzeum anyagában:
Nem kizárólag Afrika vadjain álmélkodhatunk:
A néger harcos szobra őrzi a múzeumot és gyönyörködik a tájban...
A fenti középen lévő kép alább kiemelve, balról a kerítőnő, jobbról az afrikai törzsfőnök, akinek a két szép lányt az öregasszony bemutatja:
Badacsony az Afrika Múzeumból nézve |
Pihenő bivalyok |
ATAVIS ET ARMIS (ősökkel és fegyverekkel) |
Sértődött zebrák, nem győztük kivárni, hogy felénk forduljanak!
Lehet, hogy ez az érdeklődő kisfiú egyszer vadász lesz?
Badacsony a következő állomás:
ahol hétköznap, borús időben csak néhány embert látunk, felfelé a hegyen egymás hegyén-hátán a borozók, borospincék előtt vevőcsalogató pultok közt haladunk a Kisfaludy ház felé. Az étterem vendégei külföldiek (minket kivéve), nekik játszik a cigányzenekar, aztán asztalunkhoz jön a prímás, húzza a fülembe. Nevetve mondom, hogy én már sokszoros nagymama vagyok. Odébb áll.
A Kisfaludy ház teraszáról a látvány:
Ó, mely sok hal terem az nagy Ba la ton baha raha ba ha ha... |
A badacsonyi mólónál lévő szobrot a Balaton festőjéről, Egry Józsefről Marton László alkotta
Folytatom, ha kissé szünetel a hőség...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése