2011. jún. 23.

Nyugdíjas nyár

Csipkelődő levelet kaptam többektől az elmúlt hetekben:

"A kormány azt tervezi, hogy a nyugdíjkérdés fokozatos megoldására
a 65 évnél idősebb magyar állampolgárok július 1-től átmehetnek a piroson,
január 1-től pedig csak a piroson mehetnek át.
Azért értesítünk mindenkit, hogy, mire eléri a kort, akkorra be tudja szerezni a járművet."


Válaszom:
"Nem rettent az intézkedés, kipróbálom majd ezt is, addig az útvonaltervet is kidolgozom és közzé teszem, nehogy a zsúfolt sztrádán tömegbalesetet okozzak!"
Azóta már ajánlatot is kaptam a húgomtól, ha van hely a söprűmön, utitársként velem száguldana...

Addig férjemmel budapesti sétákat teszünk, mint a napokban is. Budán a Gesztenyéskertben sétáltunk, az egykori Németvölgyi úti temető helyén, itt fedeztük fel az emlékművet:
Az emlékoszlop felirata:
ITT NYUGOSZNAK
AZ 1849-IK ÉVI
MÁJUS 21-ÉN
A BUDAVÁR BEVÉTELÉNÉL
ELESETT VITÉZ
HONVÉDEK
PORAI
ÁLDÁS EMLÉKÜKRE
Buda véres ostroma 17 napig tartott, bevételével nyilvánvalóvá vált, hogy Ausztria önmagában nem bír el a magyar szabadságharccal. I. Ferenc József Buda bevételének napján kötötte meg a végleges megállapodást I. Miklós orosz cárral arról, hogy a cár 200.000 katonát küld a magyar forradalom leverésére. A császár ezt a baráti segítséget kézcsókkal köszönte meg a cárnak.
Hat évtized múltán, Buda visszafoglalásának napján hunyt el Görgey Artúr, a szabadságharc fővezére, lovasszobra ma a Vár Fehérvári rondelláján áll. 1935-ben állították fel ifj. Vastagh György, a kiváló, kolozsvári születésű szobrászművész alkotását.
A szobor 1945-ben megsérült, a háború után beolvasztva anyaga a Sztálin szoborba került. Marton László újramintázta Görgey lovasszobrát, 1998 óta ott áll az eredeti helyén.
Járunk a parkban, bekukkantunk a modern étterembe,

üvegfalán a felirat:

Szétnéztünk, majd emlékezve egy régebbi ebédre a Pauláner Sörözőben, oda tértünk be, az óriási adag sült csülkön megosztoztunk, a sörrel szomjunkat oltottuk.




Itthon, nappali szobánkból láthatjuk a távolban a magyarok elrettentésére a szabadságharc leverése után épített Citadellát, ahová az osztrákok 60 ágyút állítottak. A Habsburgokkal való kiegyezés után a magyarok a Citadella lerombolását követelték, de a helyőrség csak 1897-ben vonult ki. Az 1960-as évek óta turistaközpont, falairól gyönyörű kilátás nyílik a városra.

1 megjegyzés:

ÉvaZsuzsanna írta...

A Citadella helyére Medgyaszay István monumentális Nemzeti Panteont tervezett, ami nem valósulhatott meg, annak ellenére, hogy tervváltozatai 1903 és 1923 között öt európai városban kaptak kitüntetést...